Wyprawa Gminno Zamkowa SP8KKM
Dodane przez SP1THJ dnia 2009-12-04 / 09:12
Dnia 5 i 6 grudnia 2009r będzie pracowała stacja SP8KKM/8 Dębickiego Klubu Łączności, z ruin zamku Latoszyn KDE04 oraz gminy Dębica DE04 wszystkich bardzo serdecznie zapraszamy do łączności.


HISTORIA...
W Latoszynie powstawały już od XIII wieku grodziska, z historii, jaka istnieje na terenie Latoszyna można wyróżnić trzy atrakcje historyczne, tzw. Koci Zamek, w którym potomek Stanisław Gryfit w latach 1358-1372 przeprowadził lokację miasta Dębicy, obiekt, tzw. lamus. dwór powstały w XVII wieku. Był to niewielki dworek, który szybko zaczął pełnić faktycznie funkcje lamusa, gdyż właściciele wybudowali dla siebie nowy, parterowy i znacznie obszerniejszy dwór, oraz Latoszyńskie Kąpieliska Lecznicze źródła, jakie tutaj wydobywano uczyniły z Latoszyna juz w XVII wieku znane kąpielisko. W XIX wieku Funkcjonował tu Zakład Zdrojowo-Kąpielowy hrabiego Morskiego, tzw. Latoszyńskie Łazienki. Zakład został zniszczony przez huragan i pożar.

POŁOŻENIE...
Dawny dwór stoi na skraju skarpy, opadającej do Wisłoki, na północ od drogi Kraków-Rzeszów. Trudno go dostrzec zza gęstej plątaniny krzewów, rosnących w tym rejonie. Aby do niego trafić, należy jechać głównym traktem komunikacyjnym PeBeRolu do betonowego placyku przy dużym, piętrowym budynku. Z placyku tego przez zarośla i krzewy dochodzi się do położonego wśród nich dworu.

Nadesłane przez: SQ8MXC