Obrazki przez naturalnego statelitę Ziemi (EME)
Dodane przez SP3QFE dnia 2012-04-11 / 01:49
Astronomowie bez granic - niebo dla każdego!

W tym miesiącu jest bardzo dużo edukacji dla każdego związanej z naszym niebem: oglądanie nieba, zamawianie zdjęć odległych obiektów, wiele konkursów. O tym wszystkim opowiada Pan Prof. Mankiewicz. Nie zapomina On o naszym powodzie do dumy narodowej - o naszej krótkofalarskiej i radioamatorskiej perełce! Udział polskich radioamatorów w Global Astronomy Month (GAM) 2012!

Polska po raz pierwszy przystąpi do eksperymentu w ramach którego wyśle na falach radiowych obrazek w stronę księżyca. Fale po odbiciu się od powierzchni Księżyca Ziemi, wrócą na Ziemię, a obrazek ma odebrać radioteleskop w Holandii!

Choć łączności EME są znane od lat 40-tych ubiegłego wieku, to pierwsze nieudane próby odbicia obrazu od księżyca przeprowadzono dopiero w grudniu 2009 roku. Pierwsza udana próba odebrania obrazu odbitego od księżyca została wykonana w 2010 roku. W 2011 roku odbicie obrazu od księżyca przez radioamatorów pojawiło się po raz pierwszy jako oficjalne wydarzenie GAM 2011, które mógł śledzić przez Internet cały świat. W tym roku do imprezy zostali zaproszeni Polacy, którzy po wielu próbach i testach podjęli wyzwanie eksperymentu. Czy im się uda? Trzymajcie proszę kciuki za ten eksperyment. Być może jesteście świadkami tworzenia historii w której bierzemy udział ;).

Patronat nad imprezą sprawuje m.in. Grupa ARISS Polska, która promuje naukę i badania naukowe wśród młodego pokolenia oraz szkolny kontakt ARISS.

Zapraszamy na film: http://www.arisspolska.info/?p=2795 i do aktywnej działalności edukacyjnej!

Napisał: Armand SP3QFE