Stacja okolicznościowa z Tarnowskich Gór
Dodane przez SQ9FMU dnia 2016-11-22 / 23:12
W dniach od 02.12 do 04.12.2016 z terenu Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach będzie pracowała stacja okolicznościowa SN40KZTG.
Okazją jest 40 rocznica udostępnienia tej kopalni dla ruchu turystycznego.
Karty QSL via SP9KDU, via biuro nr 06.
Zapraszamy do nawiązywania łączności.

ZABYTKOWA KOPALNIA SREBRA
Jedyna w Polsce trasa turystyczna (część dawnej kopalni Fryderyk), która prowadzi przez urokliwe podziemia będące pozostałością po dawnym górnictwie rud srebra, ołowiu i cynku Jej dł. wynosi 1740 m (270 m zwiedzający pokonują łodziami). Szlak przypomina kształtem trójkąt i łączy ze sobą trzy dawne szyby górnicze: Anioł, Żmija i Szczęść Boże.
W czasie niezwykłej wędrówki turyści oglądają pochodzące z XVIII i XIX w. przodki górnicze, dawne stanowiska pracy i narzędzia (trasa jest przystosowana dla osób niepełnosprawnych). By ożywić atmosferę zwiedzania, podziemia zostały wypełnione efektami dźwiękowymi.
W budynku nadszybia kopalni znajduje się nowoczesne centrum edukacji o tarnogórskim górnictwie kruszcowym. Można zapoznać się tu m.in. z metodami wydobycia rud srebra, ołowiu i cynku oraz odwadniania podziemi. Oczy turystów przykuwa specjalna instalacja obrazująca działanie pierwszej na obecnych ziemiach polskich maszyny parowej. Wędrując razem z przewodnikiem, turyści oglądają m.in. dawne narzędzia, płuczkę, lampy używane pod ziemią, kubły do wydobywania urobku, a nawet górniczą przenośną toaletę. Na terenie kopalni znajdują się: sala kinowo-konferencyjna, restauracja, sklep z pamiątkami minerałami oraz bezpłatny parking.

DANE TELEADRESOWE:
Zabytkowa Kopalnia Srebra / Historic Silver Mine
Szczęść Boże 81
42-600 Tarnowskie Góry
www.kopalniasrebra.pl

Vy 73
W imieniu Klubu SP9KDU
Robert SQ9FMU