100-lecie Daru Pomorza na falach eteru
Dodane przez SP1THJ dnia 2009-09-29 / 22:07
Najsłynniejszy polski żaglowiec s/v DAR POMORZA, jeden z najbardziej rozpoznawalnych trzymasztowych żaglowców na świecie, jesienią 2009 roku będzie obchodził swoje setne urodziny. Biała Fregata, bo tak często jest nazywana to historia i symbol polskiej marynistyki, kolebka kilkunastu tysięcy polskich oficerów marynarki handlowej. Zwiedzanie fregaty to obowiązkowy i honorowy, punkt przybywających do Gdyni turystów i oficjalnych delegacji. Przypadający w tym roku jubileusz białej fregaty będzie miał szczególne znaczenie i donośną oprawę. Główne uroczystości obchodu setnych urodzin Daru Pomorza zaplanowane są na dzień 10 października 2009 roku przez armatora jednostki Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku.
W tym dniu przy nabrzeżu Pomorskim w Gdyni, gdzie zawsze cumuje Dar Pomorza, dojdzie do symbolicznego wodowania jednostki na drugie stulecie istnienia wraz z odnowieniem jej chrztu.
Przez wiele lat od 1929 do 1982 roku, armatorem Daru Pomorza była Państwowa Szkoła Morska w Gdyni, a później Wyższa Szkoła Morska w Gdyni.

Z okazji setnych urodzin Daru Pomorza i dla uczczenia tej doniosłej uroczystości, pomorscy krótkofalowcy organizują kilkudniową aktywność radiową właśnie z pokładu białej fregaty zacumowanej w Gdyni. Stacja okolicznościowa SN100DP czynna będzie w dniach od 8 do 11 października 2009 roku w godzinach od 7:00 do 19:00 czasu UTC.
Organizatorem tego krótkofalarskiego wydarzenia jest Roman SQ2RH we współpracy z Centralnym Muzeum Morskim w Gdańsku i Morskim Klubem Łączności SP2ZIE "Szkuner" działającym przy Akademii Morskiej w Gdyni.

Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku od roku 1982 jest armatorem Daru Pomorza, a żaglowiec obecnie ma status pływającego muzeum. Morski Klub Łączności SP2ZIE "Szkuner" działający przy Akademii Morskiej w Gdyni, a poprzednio Wyższej Szkoły Morskiej, jeden z kilku pomorskich klubów krótkofalarskich bardzo blisko związany z morzem i tradycją wychowania morskiego, a tym samym i Darem Pomorza ma zaszczyt oraz przyjemność przyjąć na siebie obowiązki związane z organizacją tej zaszczytnej krótkofalarskiej imprezy eterowej.

Impreza ma mieć charakter ponad klubowy, gdyż do współpracy planujemy zaprosić inne zaprzyjaźnione pomorskie kluby krótkofalarskie oraz indywidualnych krótkofalowców zrzeszonych przy Pomorskim Oddziale Terenowym nr 09 Polskiego Związku Krótkofalowców.

Zapraszamy na fale eteru, planujemy być aktywni głównie na pasmach 80/40 i 20m emisjami SSB, CW oraz Digital (PSK/RTTY).

Roman SQ2RH